Deníček nedonošeného mimi s rozštěpem

1. měsíc

Papání a trávení nedonošeňátka s rozštěpem: Mikulka dostal konečně chuť k jídlu, po měsíci od propuštění z nemocnice vypije 60-100 ml mléka (v noci spíš méně). Je na váze 2800 gr., denně přibývá průměrně 30 gr., což je úplně optimální. Na krmení se budí sám ve 2,5-3 hod,intervalech. Bohužel  bolení bříška – koliky – jsou menší, ale jsou. Sab Simplex moc nepomáhá.  Na váze přibývá, takže to zatím neřeším, snad se z toho nevyvine nějaká alergie, nedonošeňátka prý na koliky trpí hodně, protože nemají vyzrálý trávicí trakt.

Krmení - krmíme dudlíkem od Medely, vel.S a používáme lahvičky od Medely od SoftCup, protože mají malý objem, drží se bezva v ruce a dudlík se dá výborně přimačkávat, aby mlíčko lépe teklo. Zásadní problém je: pospávání u krmení (nikoli maminky, která by si taky ráda schrupla, ale Mikuláše), takže krmení se táhne až půl hodiny (to je ale prý hraniční doba), takže mlíčko Mikuláš dopíjí skoro studené. Nepomáhá nic, prostě když si schrupne, tak ho nic neprobudí. Takové jídlo je pro nedonošence s rozštěpem skutečná dřina, takže se nedivím...

Taky jsme byli na foniatrii – netušili jsme, že před přeložením do Prahy byl Mikuláš ještě na vyšetření sluchu. Protože zpráva z tohoto vyšetření nebyla při propuštění k dispozici, měli jsme jít v Hradci na foniatrii. Bohužel vyšetření sluchu nedopadlo dobře – podle výsledku je Mikuláš hluchý! To nás dost vyděsilo - když jsme se po vyšetření dostali k lékaři, uklidnil nás s tím, že před měsícem u nich Mikuláš už jedno vyšetření sluchu absolvoval a to dopadlo dobře, takže zatím nemáme vyšilovat, že je málo pravděpodobné, že by nastala najednou taková změna. Takže budeme opakovaně chodit na vyšetření a když vyjdou opakovaně špatně, tak půjde na vyšetření v narkóze. Bohužel nejsem schopna stoprocentně potvrdit, zda Mikuláš slyší nebo ne, na 80 % bych řekla, že neslyší (za zvuky se neotáčí, reaguje asi jen na zvuky blízko ucha). Myslím ale, že když jsme šli z nemocnice, tak slyšel. On s námi komunikuje jinak, stačí na něj mluvit a on mluví očima a ještě k tomu někdy otevírá pusinku, jakoby chtěl něco říct. Problém podle lékaře může být ve středouší, které rozštěpové děti nemají zcela normální – fakt je, že Mikulka je už více jak týden zahleněný, takže to může být i tím. Já jsem přesvědčená, že při propuštění z nemocnice slyšel, takže prostě budeme čekat...

 

Byli jsme u pediatričky na "tříměsíční" prohlídce. Fakticky je Mikuldovi 14 dní a vývojově to i tak odpovídá. Očkování se zatím nekonalo, zato mu brali krev. 

Sehnala jsem si sama kontakt na rehabilitační pracovnici kvůli cvičení Vojtovy metody. Vhodnost časného započetí cvičení mi potvrdili i ve středisku rané péče v Hradci, dokonce se prý cvičí s dětmi už v inkubátorech! Poukaz na Vojtovku vystavuje pediatr a to na celkem 10 cvičení, když je potřeba, péče rehabilitační pracovnice se pak prodlužuje.

Koupání - Mikuláš se velmi nerad koupe. Myslím, že to má spojené s negativními zážitky z nemocnice (tomu se nedivím). Koupání ale nevynecháváme, protože má v jeho denním řádu své místo, ví, že po koupání je bašta a bez koupání by ztratil přehled o čase. Zkoušeli jsme koupat i v koupacím kyblíku, ale zůstali jsme u vaničky, protože vzhledem k Mikulkově velikosti je pro nás kyblík nevyhovující (nevím jak ho do kyblíku při té mrňavosti napolohovat).

Ortopedie - dopadla dobře, jadýrka ještě nemá dozrálá, tak prý zase za 3 měsíce, až trochu mrňous doroste...Široké balení nemusíme, protože při jeho velikosti obyčejná jednorázová plínka vydá za  široké balení.

První cvičení Vojtovy metody - naprosto v pohodě, bez řevu. Učili jsme se stlačovat body na hrudníku, po kterých Mikulda rovná hlavičku na stranu, kam potřebujem. Funguje to úžasně, akorát ne vždy se podaří najít bod hned a tak si občas popláčem a já jsem z toho celá zpocená. Hlavičku navíc polohujeme, používám k tomu polohovací válečky, ale mrňous je cestovatel a protože se mu to nelíbí, pozadu se vystrká ze zavinovačky a hlavu šup na pravou stranu! Jinak podle rehabky je Mikuláš v pohodě (zatím), za 14 dní jdeme na další rehabilitaci a předtím ještě na neurologii. To už bude Mikuldovi měsíc.

Taky se začíná vztekat při výměně nostrilek, první dny to bylo bez řevu, teď už to bez záchvatu křiku nejde. Čím je větší, tím víc síly na řvaní... Totéž masáž jizvy, nejlepší je čekat, až tvrdě usne. Jizvu mažeme střídavě gelem Dermatix a osvědčeným domácím vepřovým sádlem.

Konec prvního měsíce - Mikuláš zase slyší, i když nevíme jak moc dobře a jestli na obě uši!!!

 

Ještě se stehy na pusince

© 2010 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode